تشخیص نحوه سازگاری با بیماریها توسط هوش مصنوعی

تشخیص نحوه سازگاری با بیماریها توسط هوش مصنوعی

در پروسه انتخاب طبیعی، جهش های مفید ژن از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند تا بر ژنوم های ما غالب شوند و ایمنی در مقابل عوامل بیماری زا ایجاد کنند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، جهش هایی که موجب ایمنی در مقابل بیماریها می شوند، می توانند هنگامی که تغییرات محیطی رخ می دهد، افراد را مستعد گرفتار بیماریهای جدیدی کنند.
تب مدیترانه ای فامیلیال(Familial Mediterranean Fever) یکی از این بیماری هاست. این بیماری، یک بیماری خودالتهابی است که در طول ۲۰ هزار سال اخیر در اروپای جنوبی، خاورمیانه و آفریقای شمالی گسترش یافته است. نزدیک به ۵۰ درصد افراد ساکن در این مناطق دارای جهش ژنتیکی هستند که آنها را برای مبتلاشدن به این بیماری مستعدتر می کند.
این جهش ژنتیکی به ظاهر لطمه رسان در نتیجه ی دو نوع انتخاب طبیعی متمایز به وجود آمده است. یکی از این انتخاب های طبیعی "زدودن ناکامل" (incomplete sweep) نامیده می شود که طی آن جهشی که سبب لطمه پذیری در مقابل بیماری می شود از جمعیت حذف می شود اما به طورکامل نابود نمی گردد. در این شرایط انتخاب طبیعی ادامه دارد.
نوع دیگر، "انتخاب تعادلی" (balancing selection) نام دارد که در آن جهش های ژنی که موجب مبتلاشدن به یک نوع بیماری می شوند، در جمعیت حفظ می شوند؛ برای اینکه می توانند از مبتلاشدن به نوع دیگری از بیماری جلوگیری نمایند.
دانشمندان برای تشخیص نوع انتخاب طبیعی که در بیماری تب مدیترانه ای نقش دارد از یک هوش مصنوعی پیشرفته و داده های ژنومیک (اطلاعات ژنتیکی و ژنوم ها) استفاده کردند. آنها داده های ژنومیک ۲۵۰۴ نفر از ۲۶ گروه جمعیت که شامل گروهی مربوط به اطراف مدیترانه بود را مورد استفاده قرار دادند و متوجه شدند که جهش ژنتیکی مربوط به تب مدیترانه ای هنوز انجام می شود و هنوز به تعادل نرسیده و انتخاب طبیعی ادامه دارد.
دکتر ماتئو فاماگالی (Matteo Fumagalli)، محقق اصلی این تحقیقات، از دپارتمان علوم زندگی در دانشگاه ایمپریال می گوید: این نخستین ابزاری است که برای آزمایش تفاوت های انتخاب های طبیعی مختلف داریم و با آن می توانیم سیگنال هایی در ژنوم ها پیدا نماییم که قبل از این غیرقابل دسترس بودند.
ما ثابت کردیم که هوش مصنوعی می تواند به جستجوی ژنوم ها برای یافتن الگلوهای انتخاب طبیعی کمک نماید و می توان از آن برای کشف اینکه چگونه انسان ها با بیماریهای قدیمی مثل طاعون و بیماری جدید مثل تب مدیترانه ای سازگار شدند؟ بهره برد.1400/01/04
13:48:09
0.0 از 5
1021
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود