ناسا فاش كرد؛

تلسكوپ فضایی تس از هدف خود پیشی گرفت

تلسكوپ فضایی تس از هدف خود پیشی گرفت

ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران ناسا که به اختصار ˮتسˮ(TESS) نامیده می شود، تابحال بیشتر از ۲۲۰۰ سیاره احتمالی را پیدا کرده که تا همینجا هم از هدف اصلی خود فراتر رفته است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران(TESS) متعلق به ناسا به سادگی اهداف خویش را پشت سر گذاشت.
ناسا فاش کرده است که این تلسکوپ فضایی از زمان آغاز مأموریت خود در سال ۲۰۱۸ تابحال بیشتر از ۲۲۰۰ سیاره بالقوه را شناسایی کرده است. صدها سیاره از این میان، سیاره های کوچکی هستند و بعضی از آنها می توانند جهان هایی سنگی باشند که بیشتر شبیه به زمین هستند. البته لزوما قابل سکونت نیستند.
در ابتدا انتظار می رفت ماهواره "تس" طی دو سال اول فعالیت خود ۱۶۰۰ سیاره را پیدا کند.
بعضی از این اکتشافات بدون شک غیرمعمول هستند. بعنوان مثال سیاره سنگی معروف به "TOI-۷۰۰ d" تنها ۱۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد. سیاره "LHS ۳۸۴۴ b" یک "ابرزمین داغ" با یک مدار ۱۱ ساعته بسیار نزدیک به خورشید خود است. سیاره "TOI ۱۶۹۰ b" بازمانده ای نادر از یک ستاره غول سرخ است که سیارات را در مدار خود غوطه ور می کند، در حالیکه به نظر می آید سیاره "TOI ۸۴۹ b" یک غول گازی است که یا جو خویش را از دست داده یا هیچگاه آنرا نداشته است.
ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران که به اختصار "تس"(TESS) نامیده می شود، یک تلسکوپ فضایی ساخت ناسا است که در تاریخ ۱۹ آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی به فضا پرتاب شد. هدف "تس" جستجوی سیاره های فراخورشیدیِ بیشتر در فضایی ۴۰۰ برابر پوشش مأموریت "کپلر" با استفاده از روش گذر است که در کهکشان های دیگر بخصوص در مدار ستاره های پر نور اطراف خودشان در فاصله ای که امکان حیات در آن وجود داشته باشد، قرار دارند. در مقایسه با حدود ۳۸۰۰ سیاره فراخورشیدی که تابحال پیدا شده، انتظار می رود که این فضاپیما موفق به یافتن بیشتر از ۲۰ هزار سیاره دیگر شود.
هدف مأموریت "تس" در اولین مرحله تمرکز بر درخشان ترین ستارگان نزدیک به زمین جهت بررسی آثار گذر سیاره های فراخورشیدی در پیرامون آنها در طول دو سال بود. پروژه "تس" از مجموعه ای از دوربین های گسترده برای انجام یک بررسی همه جانبه استفاده می نماید. با استفاده از "تس" امکان دارد توده، اندازه، تراکم و مدار یک گروه بزرگ از سیارات کوچک، همچون نمونه ای از دنیاهای سنگی در مناطق قابل سکونت ستارگان میزبان مطالعه شود. "تس" اهداف اولیه را برای تسلط بیشتر توسط تلسکوپ فضایی "جیمز وب" و دیگر تلسکوپ های فضایی و زمینی در آینده عرضه خواهد کرد.
تضمینی نیست که همه یافته های "تس" مورد بررسی و موشکافی قرار گیرد. تابحال فقط ۱۲۰ سیاره از این ۲۲۰۰ سیاره تأیید شده است و ناسا بر روی فضاپیماهای آینده مانند تلسکوپ فضایی "جیمز وب" تمرکز کرده است تا سیارات بالقوه بیشتری را با جزئیات بیشتر مطالعه کند.
منبع:

1400/01/11
11:41:40
0.0 از 5
963
تگهای خبر: پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود