بهره برداری رئیس جمهوری از پنج طرح ملی دانش بنیان

بهره برداری رئیس جمهوری از پنج طرح ملی دانش بنیان

به گزارش بی دانلود بهره برداری از پنج طرح ملی دانش بنیان و نوآوری با اعتبار ۳۴۶۲ میلیارد تومان در سه استان کشور با دستور رئیس جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانس شروع شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، در شصت و یکمین برنامه پویش جهش تولید و در سومین پنجشنبه سال ۱۴۰۰، پنج طرح ملی دانش بنیان و نوآوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در استان های البرز، تهران و قزوین به بهره برداری رسید.
خط تولید موتور سه سیلندر کم مصرف یورو ۶ و آزمایشگاه ملی قوای محرکه، طرح تولید یک رام قطار هفت واگنه مترویی، رونمایی از ناحیه نوآوری دانشگاه شریف، همچون طرح های دانش بنیان و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستند که با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری به بهره برداری رسیدند.
طرح تولید واکسن آنفلوآنزای فصلی (انسانی) و خط تولید پنج محصول زیست فناوری شامل واکسن آنتی یرسین، پروبیوتیک تخصصی جلوگیری از سالمونلا، کرم اگزما پرو بیوتیک، توکسین بایندر چهار جزیی پروبیوتیک، استارتر لبنی توسط شرکتهای دانش بنیان از دیگر طرح های ملی هستند که امروز افتتاح می شوند.
برای این طرح ها ۳۶۱ میلیارد تومان اعتبار ریالی در چارچوب وام و ۳۵ میلیون یورو اعتبار ارزی سرمایه گذاری شده است. ضمن اینکه برای این پنج طرح یک هزار و ۷۲۶ میلیارد تومان ریالی و ۲۰ میلیون یورو سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی انجام شده است.
اجرای این طرح ها سالانه ۵۸۷ میلیون دلار کاهش ارزبری برای کشور به دنبال خواهد داشت. از سوی دیگر با بهره برداری این طرح ها برای ۷ هزار و ۵۹۵ نفر اشتغالزایی دارد.
با تولید واکسن نوترکیب آنفلوآنزای فصلی (انسانی) توسط یک شرکت دانش بنیان نه تنها نیاز کشور به این واکسن استراتژیک برطرف می شود بلکه سبب اشتغالزایی به صورت مستقیم حداقل ۶۰ نفر و غیر مستقیم ۱۵۰ نفر خواهد شد.
برای تولید این واکسن ۵۰ میلیارد تومان در چارچوب وام توسط دولت و ۵۰ میلیارد تومان از جانب بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.
طرح بعدی که با دستور رئیس جمهور مورد بهره برداری قرار می گیرد طرح تولید یک رام قطار هفت واگنه مترویی برای خطوط مترو تهران است. این طرح با استفاده از حداکثر ظرفیت های داخلی و توان شرکتهای دانش بنیان و غیر دانش بنیان اجرا شده است.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی درمجموع به میزان ۲۰۰ میلیارد تومان و بخش خصوصی ۱۰۰ میلیارد تومان در این طرح سرمایه گزاری نموده اند. با اجرای این طرح حدود ۱۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم وغیر مستقیم ایجاد می شود. ضمن اینکه ۱۳۰ میلیون دلار برای کشور کاهش ارزبری سالانه خواهد داشت.
آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته در دانشگاه تهران و خط تولید موتور سه سیلندر کم مصرف یورو ۶ طرحهای دیگری است که امروز بهره برداری از آن شروع شد. این آزمایشگاه پیشرفته ترین و مجهزترین آزمایشگاه طراحی و توسعه قوای محرکه (الکتریکی، هیبریدی، احتراقی) کشور است که قابلیت توسعه و آزمون انواع قوای محرکه برای خودرو های سبک و سنگین تا سطح استاندارد آلایندگی یورو ۶ و توان ۵۷۵ اسب بخار را دارد.
با راه اندازی این آزمایشگاه، دانشگاه تهران جزو ۵ دانشگاه برتر دنیا در حوزه طراحی و توسعه قوای محرکه قرار می گیرد.
آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته نخستین آزمایشگاه داخل کشور خواهد بود که از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری منحصر به فرد برای توسعه و نگاشت ECU و TCU در سطح خودروسازان و تأمین کنندگان طراز اول دنیا استفاده شده است.
راه اندازی خط تولید موتور سه سیلندر کم مصرف یورو ۶ و آزمایشگاه و راه اندازی آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته در دانشگاه تهران با ۱۰۰میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و ۳۵ میلیون یور و سرمایه گذاری ارزی دولت و ۴۱۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و ۲۰ میلیارد یورو سرمایه گذاری بخش خصوصی با کاهش ۳۳۰ میلیون دلار ارزبری سالانه صورت گرفته است.
طرح بعدی که امروز با دستور رئیس جمهور به بهره برداری رسید راه اندازی ناحیه نوآوری شریف بود. این ناحیه به مساحت ۲۵۰ هکتار در بین خیابان آزادی و سه بزرگراه شهید جناح، شیخ فضل الله نوری و یادگار امام(ره) واقع شده است و الان بیشتر از ۵۰۰ شرکت، ۱۳ شتابدهنده، ۶ صندوق و شرکت سرمایه گذاری، هشت مرکز نوآوری و دو فضای کار اشتراکی در آن مستقر هستند.
این ناحیه با ۳۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی و هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی به راه افتاده است.
آخرین طرح هایی که امروز با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید پنج محصول زیست فناوری در تهران است.
تولید این واکسن بومی آنتی یرسین علاوه بر ارتقا سطح سلامت جامعه و گسترش صنعت آبزیان موجبات صرفه جویی ارزی بیشتر از ۲ میلیون دلاری در سال شده و در صورت توسعه زیرساخت بازار نزدیک به یک میلیون دلار صادرات در سال را دارد. این محصول حاصل فعالیت یک تیم از متخصصان حوزه دامپزشکی و میکروبیولوژی و از خروجی های موفق شتابدهنده لاکتوویژن است.
هم اکنون تأمین استارترهای لبنی باعث خروج بیشتر از ۲۰ میلیون دلار ارز از کشور می شود این در شرایطی است که گنجینه غنی و منتوعی از میکروارگانیسم های مورد استفاده در صنعت غذا در کشور وجود دارد.
شتابدهنده لاکتوویژن با استقاده از ظرفیت تولیدی شرکت دانش بنیان تک ژن زیست قادر به تولید سالیانه ۲ میلیون واحد استارتر لبنی است. این حجم از تولید قابلیت تأمین بیشتر از ۷۰ درصد نیاز کشور را دارد و می تواند علاوه بر کاهش احتیاج به واردات و خودکفایی، تأثیر بسیار بالایی در کنترل قیمت لبنیات خواهد داشت.
ایران یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان و پرورش دهندگان دام در منطقه و دنیا است، خوراک دام به واسطه روش تولید و مصرف می تواند حاوی مقادیری بالایی از سموم و توکسین های مختلف باشد. توکسین بایندر تک ژن زیست نسبت به نمونه های مشابه خارجی که نهایتا دو جزئی بوده و با استفاده از یک ماده معدنی ساخته شده اند برتری هایی همچون چهار جزئی بودن، استفاده از دیواره مخمر به جای ماده معدنی و استفاده باکتری اسید لاکتیک نام برد که علاوه بر جذب آلفاتوکسین سبب تقویت سیستم گوارش دام هم می شود.
ظرفیت تولید شرکت دانش بنیان تک ژن زیست بیشتر از هزار و ۷۰۰۰ تن در سال است. این حجم بیشتر از ۵۰ درصد از نیاز داخل را پوشش داده و باعث پیشگیری از خروج سالیانه بیشتر از ۱۰ میلیون دلار ارز از کشور خواهد شد.1400/01/20
12:51:01
0.0 از 5
1104
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود