امید به درمان چاقی با كشف منبع سلول چربی قهوه ای و بژ

امید به درمان چاقی با كشف منبع سلول چربی قهوه ای و بژ

کشف منبع سلول های چربی قهوه ای گرفته شده از سلول های بیان کننده ژن گیرنده ˮTrpv1ˮ که در تصویر به رنگ سبز دیده می شود، مسیرهای جدید و جالب توجهی را برای درمان چاقی باز کرده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، بدن انسان انواع مختلفی از سلول های چربی را حمل می کند و بعضی از آنها از دیگران مطلوب تر هستند. "چربی سفید"، انرژی اضافی ما را بعنوان لیپید ذخیره می کند که سبب بزرگ شدن شکم و پهلو می شود. در حالیکه "چربی قهوه ای" کالری می سوزاند تا گرما تولید نماید و بدن ما را گرم کند.
خیلی از تحقیقات اخیر در مورد چاقی، متمرکز بر راه هایی است که بدن بتواند چربی قهوه ای بیشتری تولید نماید تا راهی برای مبارزه با افزایش وزن باشد. اما دانشمندان حالا با کشف یک منبع تولید قبلا ناشناخته به پیشرفتی اساسی در این حوزه رسیده اند.
تحقیق انجام شده در مرکز دیابت "جاسلین" واقع در بوستون آمریکا بر روی سلول های چربی قهوه ای و همینطور نوع سلول سوم دیگری به نام "چربی بژ" متمرکز است که مانند چربی قهوه ای حاوی میتوکندری بیشتری است و در پاسخ به دمای سرد، کالری می سوزاند و بدن را گرم نگه می دارد. دانشمندان به امید کشف اهداف جدید برای درمان چاقی تلاش کردند تا بدانند که این نوع سلول های چربی خوب از کجا می آیند.
"یو-هوآ تسنگ" نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: ظرفیت سلول های چربی قهوه ای و بژ برای سوزاندن سوخت و تولید گرما، بخصوص در معرض دمای سرد، مدت های طولانی است که آنها را به یک هدف جذاب برای درمان چاقی و سایر اختلالات متابولیکی تبدیل نموده است. با این وجود، منشأ دقیق سلول های چربی قهوه ای و مکانیسم های عملکردی آن به شکل یک راز باقی مانده است.
تصور می شد که این سلول های چربی قهوه ای و بژ از راه مجموعه ای از سلول ها که گیرنده ای به نام "Pdgfrα" را بیان می کنند، سرچشمه می گیرند. هرچند تحقیقات قبلی به دانشمندان دلیل می داد که عوامل دیگری هم وجود دارد. محققان جهت بررسی این احتمال از روشی به نام توالی تک سلولی برای مطالعه ترکیب سلولی چربی قهوه ای در موش هایی که برای مدت زمان های مختلف در دماهای مختلف نگهداری می شوند، بهره برد.
این آزمایش نشان داد که سلول های بیان کننده گیرنده "Pdgfrα" در واقع منبع سلول های چربی قهوه ای هستند، اما داده ها همینطور مجموعه دیگری از سلول ها را نشان داده است که همان نقش را بازی می کنند.
در نهایت مشخص شد که اینها "سلول های ماهیچه صاف" هستند و مبین نوع دیگری از گیرنده ها به نام "Trpv1" هستند که پروتئینی است که در انواع مختلف سلول ها یافت می شود و بعنوان محرک های در ارتباط با احساس درد و گرما شناخته می شود.
محققان با بررسی بیشتر مکانیسم های دخیل در این حوزه تایید نمود که این "سلول های ماهیچه صاف" بخصوص هنگامی که موش ها در معرض دمای سرد قرار می گیرند، بعنوان منبعی برای سلول های چربی قهوه ای عمل می کنند.
آزمایش های بیشتر نشان داد که در دمای سرد هم سلول های ماهیچه صاف به منبعی از سلول های چربی بژ تبدیل گشته و سبب افزایش بیشتر پتانسیل گیرنده "Trpv1" بعنوان یک نقطه کانونی برای درمان های پیشرفته چاقی می شوند.
"تسنگ" می گوید: شناسایی سلول های بیان کننده "Trpv1" بعنوان منبع جدید سلول های چربی قهوه ای یا بژ تحریک پذیر توسط سرما نشان داده است که امکان دارد بتوان با تولید داروهایی که اثرات قرار گرفتن در معرض سرما را در سطح سلول القا می کنند، به سراغ درمان چاقی رفت.
در حالیکه مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض سرما می تواند بدن را وادار به تولید سلول های چربی قهوه ای بیشتری از سلول های چربی سفید کند، دانشمندان همانند "تسنگ" امیدوارند که از روش های جایگزین برای تحریک این سلول ها در انسان استفاده کنند. این روش ها شامل روغن ماهی، هدف قرار دادن پروتئین های خاص بعنوان نوعی سوئیچ چربی یا حتی پیوند چربی است.
دانشمندان بسیار امیدوار هستند که گیرنده "Trpv1" بتواند محرک های مختلفی همچون ترکیبات موجود در فلفل قرمز را تشخیص داده و به آنها واکنش نشان دهد. ازاین رو شرایطی وجود خواهد داشت که انسان را در معرض دمای انجماد یا سایر احساسات ناراحت کننده قرار ندهد.
"تسنگ" می گوید: حالا مطالعات بیشتری برای پرداختن به نقش کانال "Trpv1" و لیگاندهای آن و اینکه آیا میتوان این سلول ها را هدف قرار داد تا تعداد سلول های چربی گرمازا را بعنوان یک روش درمانی برای چاقی افزایش دهد، باید صورت گیرد.
این تحقیق در مجله Nature Metabolism انتشار یافته است.
منبع:

1400/01/26
11:14:50
0.0 از 5
872
تگهای خبر: تولید , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود