درمان یك بیماری نادر چشمی با كمك ژن درمانی

درمان یك بیماری نادر چشمی با كمك ژن درمانی

بی دانلود: پژوهشگران ˮدانشگاه هارواردˮ در بررسی جدید خود دریافته اند که شاید یک روش ژن درمانی بتواند به درمان یک بیماری نادر چشمی کمک نماید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهش جدیدی که در "دانشگاه هاروارد"(Harvard University) انجام شده است، نشان میدهد که یک نوع ژن درمانی می تواند از سلول های چشم موش های مبتلا به یک اختلال نادر که سبب از دست دادن بینایی می شود، محافظت کند.
یافته ها حاکی از این هستند که این روش درمانی چه به تنهایی و چه با سایر روش های ژن درمانی که سلامت چشم را تقویت می کنند، به کار برود، ممکنست روش جدیدی را برای حفظ بینایی در افراد مبتلا به "رتینیت پیگمنتوزا"(Retinitis pigmentosa، RP) یا سایر بیماری هایی که سبب فقدان بینایی می شوند، ارائه می دهد.
رتینیت پیگمنتوزا، بیماری است که به آهستگی پیش می رود و به از دست دادن بینایی در شب می انجامد. این بیماری، بر گیرنده های نوری میله ای یا سلول های چشم که نور را هنگام کم بودن آن احساس می کنند نیز اثر می گذارد. این گیرنده های نور، به خاطر نقص های ذاتی ژنتیکی از بین می روند. سپس این بیماری بر گیرنده های نوری مخروطی یا همان سلول هایی که نور را طی روز تشخیص می دهند، اثر می گذارد و به از دست دادن بینایی روز منجر می شود. یک نظریه در مورد از میان رفتن سلول های مخروطی، به از دست دادن منبع مواد مغذی خصوصاً گلوکز مربوط است.
دانشمندان چند روش ژن درمانی هدفمند ابداع نموده اند تا به افراد مبتلا به جهش های خاصی که بر گیرنده های نوری اثر می گذارند، کمک کنند اما هم اکنون هیچ درمانی در دسترس نیست که برای یک مجموعه گسترده از خانواده های مبتلا به این بیماری موثر باشد.
"یونلو ژو"(Yunlu Xue)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: یک روش ژن درمانی که قابلیت حفظ گیرنده های نوری را در افراد مبتلا به رتینیت پیگمنتوزا بدون توجه به جهش ژنتیکی آنها دارد، به بیماران بیشتری کمک خواهدنمود.
ژو و همکارانش برای یافتن یک روش ژن درمانی که تاثیر گسترده ای داشته باشد، ۲۰ روش ژن درمانی را در موش هایی با نقص ژنتیکی مشابه انسان مبتلا به رتینیت پیگمنتوزا مورد بررسی قرار دادند. پژوهشگران، درمان ها را بر طبق تاثیر آنها بر سوخت و ساز قند انتخاب کردند.
آزمایش های آنها نشان داد که استفاده از یک حامل ویروس برای رساندن ژنی موسوم به "Txnip"، موثرترین روش درمان در سه نمونه متفاوت موش است. یک نوع از Txnip موسوم به "C247S" به خوبی کار کرد و توانست به گیرنده های نوری مخروطی کمک نماید تا از منابع انرژی جایگزین استفاده کنند و سلامت میتوکندری ها را در سلول ها بهبود ببخشند.
پژوهشگران نشان دادند که اگر ژن درمانی هایی که استرس اکسیداتیو و التهاب را کم می کنند، به همراه ژن درمانی Txnip به موش ها ارائه شود، محافظت بیشتری برای سلول ها به وجود می آورد.
بررسی های بیشتری مورد نیاز است تا تایید گردد که آیا این روش به حفظ بینایی افراد مبتلا به رتینیت پیگمنتوزا کمک می نماید یا خیر.
این پژوهش، در مجله "eLife" به چاپ رسید.
منبع:

1400/01/26
22:15:29
0.0 از 5
1004
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود