در مراسم بزرگداشت روز علوم آزمایشگاهی تاكید شد

لزوم تجهیز و به روزرسانی آزمایشگاه های كشور با بهره گیری از روش های نوین

لزوم تجهیز و به روزرسانی آزمایشگاه های كشور با بهره گیری از روش های نوین

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم بزرگداشت روز علوم آزمایشگاهی و زادروز حکیم اسماعیل جرجانی، بر لزوم تجهیز و به روزرسانی آزمایشگاه های کشور با بهره گیری از روش های نوین، استانداردسازی و ایجاد آزمایشگاه های همکار سازمان ملی استاندارد تاکید نمود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر عبدالساده نیسی دراین آیین که به سبب شیوع بیماری کرونا بصورت مجازی و به میزبانی دانشگاه شیراز برگزار شد، ابتکار برگزاری بزرگداشت روز علوم آزمایشگاهی و زادروز حکیم اسماعیل جرجانی را از طرف دانشگاه شیراز و انجمن تحقیقاتی آزمایشگاه های ایران حرکتی هوشمندانه ارزیابی و اظهار نمود: این اقدام وظایف دانشگاهیان را در مقابله با بیماری کرونا دوچندان می کند.
وی با تاکید بر اینکه وجود تجهیزات آزمایشگاهی وجه تمایز دانشگاه هاست، به بیان پیشنهاداتی دراین زمینه ازجمله تدوین برنامه ای برای ثبت آرای مؤسسات درباب شرکت های تامین تجهیزات در سامانه شاعا، ایجاد شبکه های خدمات آزمایشگاهی منطقه ای، ارائه مدلی برای خدمات رسانی در دوران شیوع بیماری کرونا پرداخت و اظهار داشت: دانشگاه شیراز باتوجه به امکانات و ظرفیت هایی که دارد، می تواند دبیرخانه خوبی برای انجام این فعالیت ها باشد.

دکتر نیسی با انتقاد از روش سنتی استخدام کارشناسان آزمایشگاهی، اضافه کرد: باتوجه به اهمیت حوزه آزمایشگاه ها و لزوم جذب کارشناسان مجرب و زبده دراین زمینه، این روش جذب برای کارشناسان آزمایشگاهی صحیح نیست و دراین خصوص با مقامات ذیربط درحال مذاکره هستیم.
هزینه برای تاسیس آزمایشگاه های مرکزی، نوعی سرمایه گذاری است

دکتر حمید نادگران، رئیس دانشگاه شیراز نیز در این آیین با اعلان اینکه اهمیت و لزوم وجود آزمایشگاه های تخصصی با تجهیزات پیشرفته در جهان امروز بسیار واضح و مبرهن است، اظهار داشت: آزمایشگران و متخصصان کارآزموده آزمایشگاهی به مثابه هنرمندانی هستند که علایم نظری را در قالبی هنرگونه به محک تجربه و آزمایش می گذارند و حتی راهگشای تحقیقات نظری هستند؛ چونکه تنها با مهارت های آزمایشگاهی و دستاوردهای بی بدیل آن می توان موتور تحقیق و تفحص در پهنه علم و تکنولوژی را هدایت کرد.

وی اشاره کرد: بی گمان توسعه و پیشرفت پایدار مرهون ظهور و بروز آزمایش های بدیع، هنرمندانه، تکنیکی، دقیق و قابل اعتماد است.

رئیس دانشگاه شیراز اضافه کرد: هزینه کردن برای تاسیس آزمایشگاه های مرکزی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی درواقع هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری است.

ایشان سپس اظهار داشت: دانشگاه شیراز از پیشگامان کشور در راه تحقیقات تجربی و کاربردی بوده و ازسال ۱۳۹۶ باوجود وجود تنگناهای اعتباری، موفق شدیم مجموعه ای از تجهیزات پیشرفته را در آزمایشگاه های مرکزی این دانشگاه راه اندازی نماییم. همین طور کلیه آزمایشگاه های موجود در دانشکده ها، بطور سازماندهی شده زیرنظر آزمایشگاه مرکزی هستند، بطوریکه مجموعه ای یک دست از خدمات بهادار تجربی را در اختیار پژوهشگران قرار می دهند.

برمبنای اعلام وزارت علوم، دکتر نادگران، نبود کارشناسان زبده و مجرب و تنگناهای استخدام کارشناسان آزمایشگاهی را ازجمله مشکلات فراروی آزمایشگاه ها دانست و اضافه کرد: امید است با همت و درایت مسئولان ذیربط و طرح برنامه ها و ایده های فاخر، راه توسعه علم در کشور از مسیر تاسیس آزمایشگاه های دقیق و شفاف علمی طی شود.
1400/01/30
14:29:40
0.0 از 5
1006
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود