كروناویروس می تواند به مغز صدمه بزند

كروناویروس می تواند به مغز صدمه بزند

به گزارش بی دانلود صدمه شناسان عصبی، عصب شناس و پرتوشناسان اعصاب مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا در مطالعه اخیرشان اعلام کردند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ که سبب کووید-۱۹ می شود به صورت مستقیم مغز را آلوده نمی کند اما می تواند صدمه عصبی قابل توجهی ایجاد نماید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، دکتر"جیمزای. گلدمن" محقق ارشد این مطالعه اظهار داشت: بحث زیادی در مورد اینکه این ویروس مغز را آلوده می کند یا خیر وجود دارد اما ما هم نتوانستیم علایم ویروس را در سلول های مغزی بیشتر از ۴۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ پیدا نماییم. اما در همان زمان خیلی از تغییرات پاتولوژیک را در مغز مشاهده کردیم که می تواند توضیح دهد چرا بیماران به شدت بیمار گرفتار گیجی و هذیان و سایر اثرات جدی عصبی می شوند و چرا کسانی که به نوع خفیف این بیماری مبتلا می شوند امکان دارد هفته ها و ماه ها "مه مغزی"(brain fog) را تجربه کنند.
یافته های این مطالعه که در مجله "Brain" انتشار یافته است بزرگترین و دقیق ترین گزارش کالبد شکافی مغز کووید-۱۹ است که تابحال انتشار یافته است و نتایج آن از آن حکایت می کند که تغییرات عصبی که اغلب در این بیماران دیده می شود می تواند ناشی از التهاب بوجود آمده توسط ویروس در سایر قسمت های بدن یا در رگ های خونی مغز باشد.
در این مطالعه مغز ۴۱ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را که هنگام بستری شدن در اثر بیماری فوت کرده بودند، مورد بررسی قرار داد. سنین بیماران از ۳۸ تا ۹۷ بود و همه صدمه ریوی ناشی از ویروس داشتند. خیلی از بیماران از نژاد اسپانیایی تبار بودند. همه بیماران تحت تحقیقات بالینی و آزمایشگاهی گسترده ای قرار گرفته بودند و برخی از آنها ام آر آی و سی تی اسکن مغزی داشتند.
محققان برای شناسایی هر ویروسی در سلول های عصبی و گلیای مغز از روش های مختلفی همچون آر ان آی در هیبریداسیون درجا استفاده کردند چون که این روش می تواند آر ان ای ویروسی در سلول های دست نخورده و آنتی بادی هایی که می توانند پروتئین های ویروسی درون سلول ها را تشخیص دهند، شناسایی کند و واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس یک روش حساس برای تشخیص آر ان ای ویروسی است.
به رغم جستجوی زیاد محققان هیچ مدرکی از ویروس در سلول های مغزی بیماران پیدا نکردند. باآنکه آنها با روش واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس سطوح بسیار کمی از آر ان ای ویروسی را تشخیص دادند اما این امر هم احتمالاً به علت ویروس در رگ های خونی یا نرم شامه های مغزی بود.
گلدمن اظهار داشت: ما بیشتر از سایر مطالعات مغز را بررسی نموده ایم و از روش های بیشتری برای جستجوی ویروس بهره برده ایم. نتیجه اصلی این است که هیچ مدرکی از آر ان ای ویروس یا پروتئین در سلول های مغز پیدا نکردیم. باآنکه مقالاتی وجود دارد که ادعا می کنند ویروس را در سلول های عصبی یا گلیا پیدا کرده اند اما ما تصور می نماییم که این موارد در اثر آلودگی ایجاد می شود و هر ویروس موجود در مغز در رگ های خونی مغز حضور دارد. اگر ویروسی در بافت مغز وجود داشته باشد باید مقدار آن خیلی کم باشد و با توزیع یا فراوانی یافته های نوروپاتولوژی ارتباطی ندارد.
این آزمایشات بر روی بیشتر از ۲۴ ناحیه مغزی همچون پیاز بویایی انجام شد چونکه برخی گزارش ها حدس می زنند که ویروس کرونا می تواند از راه عصب بویایی حفره بینی به مغز منتقل شود. گلدمن اظهار داشت: حتی در آنجا هم پروتئین ویروسی یا آر ان ای پیدا نکردیم گرچه آر ان ای و پروتئین ویروسی در مخاط بینی بیماران و در مخاط بویایی بالای حفره بینی یافتیم.
به رغم عدم وجود ویروس در مغز هر بیمار محققان صدمه شناسی مغزی قابل توجهی پیدا کردند که به دو دسته تقسیم می شود.
گلدمن اضافه کرد: نخستین چیزی که متوجه شدیم مناطق زیادی بود که از کمبود اکسیژن صدمه دیده اند. همه آنها بیماری ریوی شدیدی داشتند ازاین رو جای تعجب نیست که در مغز صدمه هیپوکسی وجود داشته باشد.
برخی از اینها مناطق وسیعی بودند که در اثر سکته مغزی ایجاد می شدند، اما بیشتر آنها بسیار کوچک بودند و فقط با میکروسکوپ قابل تشخیص بودند. محققان معتقدند که بر مبنای سایر خصوصیت ها، این مناطق کوچک از صدمه هیپوکسیک در اثر لخته شدن خون بوجود آمده است که این امر معمولاً در بیماران مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ ایجاد می شود و موقتاً اکسیژن رسانی به آن منطقه را متوقف می کند.
گلدمن اظهار داشت: یافته شگفت آورتر این بود که تعداد زیادی میکروگلیا فعال شده در مغز اغلب بیماران است. میکروگلیا سلول های ایمنی هستند که در مغز قرار دارند و می توانند توسط عوامل بیماری زا فعال شوند.
میکروگلیا فعال شده عموما در ساقه تحتانی مغز که تنظیم کننده ریتم قلب و تنفس، سطح هوشیاری و هیپوکامپ است و در حافظه و خلق و خو نقش دارد، یافت می شود.
گلدمن افزود برای درک بهتر مبحث تحقیقات بیشتری لازم است. محققان حالا در حال بررسی و کالبدشکافی بیمارانی هستند که چندین ماه بعد از بهبودی از کووید-۱۹ فوت کردند تا اطلاعات بیشتری کسب کنند.1400/01/31
19:27:00
0.0 از 5
926
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود