خودكفایی در تولید برنج با كشت ارقام هسته ای برنج روشن و شهریار

خودكفایی در تولید برنج با كشت ارقام هسته ای برنج روشن و شهریار

رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری اظهار داشت: با کشت ارقام برنج هسته ای روشن و شهریار در ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی کشور می توانیم به خودکفایی برسیم و این امر صرفه جویی ارزی یک و نیم میلیارد دلاری برای کشور خواهد داشت.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر قربانعلی نعمت زاده قراخیلی در ارتباط با معرفی و تولید بذر رقم برنج هسته ای روشن اظهار نمود: رقم برنج روشن تمام خصوصیت ها و خواص فیزیکوشیمیایی ارقام محلی را دارد و غلظت ژل، درجه حرارت ژلاتینه شدن، میزان آمینوز، عطر و طعم و زمان برداشت آن با رقم محلی طارم هاشمی یکسان است.
دکتر نعمت زاده با اشاره به اینکه این رقم دو و نیم برابر ارقام محلی بهره وری دارد و پر محصول است، اضافه کرد: این رقم برنج همراه با ارقام محلی آماده برداشت می شود و احتیاج به سم پاشی مجدد برای پیشگیری از هجوم نسل دوم و سوم کرم ساقه خوار را ندارد.
وی ضمن اشاره به اینکه سال قبل در چندین استان کشت این رقم برنج شروع شده است، اظهار داشت: سال جاری هم حدود ۷ هزار هکتار از مزارع مازندران زیر کشت این رقم برنج رفته است.
رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود: رقم روشن و رقم شهریار که آن هم هسته ای بوده و اخیرا معرفی شده، می توانند کشور را در زمینه تولید برنج به خودکفایی برسانند.
وی تصریح کرد: با کاشت این رقم در ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی کشور می توانیم به خودکفایی برسیم و صرفه جویی ارزی یک و نیم میلیارد دلاری برای کشور خواهد داشت.
دکتر نعمت زاده ضمن اشاره به اینکه بعد از گذشت دو سال هنوز مروجی برای کاشت این ارقام از جانب سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در نظر گرفته نشده است، اظهار داشت: محققان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به صورت خودجوش کار ترویج این ارقام را در میان کشاورزان بر عهده گرفته اند و با ترویج صورت گرفته، در بعضی بخش های استان های گلستان، گیلان، لرستان و چند استان دیگر کشت انجام شده است.
وی در ارتباط با کشت رقم شهریار خاطرنشان کرد: رقم روشن و شهریار در یک پروژه تولید شدند، اما ما ابتدا روشن را معرفی کردیم و بعد از گذشت دو سال، سال جاری شهریار معرفی و بذر آن بین کشاورزان توزیع شد.
دکتر نعمت زاده ضمن اشاره به اینکه رقم شهریار به صورت میانگین ۱۰ تا ۱۲ تن در هکتار محصول می دهد، افزود: رقم شهریار نسبت به رقم روشن حدود یک تن بیشتر محصول تولید می کند و تمام خصوصیت های ارقام محلی را دارا است.
به نقل از وزارت علوم، وی با اشاره به اینکه این ارقام هنوز توسط دولت قیمت گذاری نشده اند و نیازمند حمایت های دولت هستند تا کشاورزان را به کاشت ترغیب کنند، اظهار داشت: با وجود عدم تعیین قیمت مشخص، رقم برنج روشن با قیمت ۲۱ هزار تومان به فروش می رسد تا خرید آن برای مصرف کننده صرفه اقتصادی داشته باشد که در مقایسه با طارم محلی ۷ تا ۸ هزار تومان ارزان تر است.1400/02/01
21:47:12
0.0 از 5
922
تگهای خبر: آموزش , پروژه , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود