در گفت وگو با بی دانلود اعلام شد

ورود شتابدهنده ها به حوزه تولید واكسن كرونا

ورود شتابدهنده ها به حوزه تولید واكسن كرونا

بی دانلود: یکی از شتابدهنده های حوزه زیست فناوری با پشتیبانی از یک تیم تحقیقاتی ویروس شناس دانشگاهی به حوزه تولید واکسن کرونا ورود کرده است که فاز کارآزمایی های بالینی این واکسن تا اختتام بهار با مجوز سازمان غذا و دارو شروع خواهد شد.


هومن کاغذیان، مدیرعامل یکی از شتابندهنده های حوزه زیست فناوری در گفت و گو با ایسنا، گفت: این شتابدهنده، مرکزی است که در آن از شرکت‎ های دانش بنیان و یا هسته های فناور که بلوغ فناوری تولیدی از طرف آنها پایین است، حمایت می نماییم تا سطح فناوری آنها به ۷ تا ۹ برسد؛ بدین جهت ماموریت اصلی ما پیوند صنعت و دانشگاه است.
وی با اعلان اینکه دراین زمینه توفیق زیادی حاصل نشده است، اشاره کرد: از آنجایی که فناوری های ارائه شده دارای سطوح فناوری های مختلفی بودند و در انجام مذاکرات ادبیات مشترکی میان شرکتها و طرف های حمایت کننده وجود نداشت، بدین جهت در قالب پیش شتابدهی مبادرت به ارائه آموزش هایی به شرکت های فناور کردیم.
کاغذیان این دوره های آموزشی را ۳ ماهه دانست و افزود: از طرف دیگر مشاورانی داریم که از افراد دانشگاهی و اعضای هیات علمی دانشگاه ها هستند و شرکتها را در رسیدن به فناوری سطح بالا هدایت و راهنمایی می کنند.
مدیرعامل این شتابدهنده حوزه زیست فناوری با اشاره به حضور "فرشتگان سرمایه گذاری" در این مرکز، اشاره کرد: علاوه بر آن برای توسعه تحقیق در این مرکز مبادرت به راه اندازی اتاق های تمیز در کلاس های A، B، C و D کردیم.
وی کنترل کیفیت، تضمین کیفیت و تجاری سازی را از دیگر خدمات این شتابدهی نام برد و تصریح کرد: مدل مشارکت ما در طرح های ارائه شده به این صورت است که درصدی از فروش و یا قسمتی از سهام شرکت به این شتابدهنده واگذار می شود و طی این همکاری در سال قبل از ۹ فرآورده دارویی تولیدشده از طرف تیم های فناور این شتابدهنده رونمایی گردید و امسال نیز ۱۰ تا ۱۱ فرآورده دارویی دیگر رونمایی خواهد شد.
واکسن کووید-۱۹
مدیرعامل این شتابنده با اعلان اینکه تعدادی از محصولات دانش پایه دارای قراردادهای صنعتی سازی هستند، اشاره کرد: نمونه آن تولید واکسن کووید-۱۹ است که با همکاری شرکت دارویی اسوه صنعتی سازی خواهد شد که با مذاکرات انجام شده زیر ساخت های آن فراهم گشته است.
کاغذیان با اشاره به جزییات تولید این واکسن، توضیح داد: از یک سال قبل تعدادی از محققان دانشگاهی که در زمینه ویروس شناسی مطالعاتی وسیعی انجام داده بودند، با شیوع ویروس کرونا به ما مراجعه کردند و طی انجام مذاکراتی تولید این واکسن را در دستور کار قرار دادیم.
مدیرعامل این شتابدهنده با اعلان اینکه با مطالعات انجام شده توانستیم برمبنای پلت فرم "ویروس کشته شده" واکسن کووید ۱۹ را با عنوان "اسوید۱۹" تولید نماییم، اظهار داشت: این واکسن در فاز نهایی حیوانی قرار دارد و در این فاز این واکسن تست هایی بر روی میمون ها، موش و "رت" انجام شد. آزمایشات بر روی میمون ها در فاز نهایی قرار دارد.
وی اشاره کرد: فاز کارآزمایی های بالینی این واکسن تا اختتام بهار با مجوز سازمان غذا و دارو شروع خواهد شد.
بگفته مدیر عامل این شتابدهنده این واکسن در دو دوز "صفر_ ۲۱" (روز اول یک دوز و ۳ هفته بعد دوز دوم) تزریق می شود و این واکسن برای از سنین ۱۵ سال به بالا تزریق می شود، ولی مطالعه برای همه سنین در دستور کار قرار دارد.
کاغذیان با اشاره به راه اندازی خط ویال تزریقی واکسن کووید ۱۹ توضیح داد: شرکت های دانش بنیانی که مدعی ساخت واکسن کووید ۱۹ هستند، نیاز است تا به زیرساخت های تولیدی نیز دسترسی داشته باشند و ما پس از کسب دانش فنی همکاری مشترکی را با شرکت داروسازی اسوه برای تولید انبوه این واکسن شروع کردیم.
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، سال قبل با حمایت این شتابدهنده تیم های فناور حوزه زیست فناوری توانستند محصولات دانش بنیان خودرا رونمایی کنند که بگفته کاغذیان این فرآورده های دارویی بیش از ۴۰ میلیون دلار پتانسیل صادراتی دارند.
در ابتدای سال ۲۰۰۰ از جانب سازمان بهداشت جهانی اعلام گردید که مقاومت میکروبی از با اهمیت ترین چالش های بشریت در هزاره سوم است؛ برای این منظور این پژوهشگران با الهام از طبیعت نسل جدیدی از فرآورده های ضد میکروبی (آنتی بیوتیک ها) را معرفی کردند که در آنها مقاومت میکروبی حذف گردیده است.
"امیگانان" از محصولات تولیدی این مجموعه دانش بنیان است که برای عفونت های کاتتر و آکنه کاربرد دارد.
"پکسیگانان" تولیدی این پژوهشگران با اثرات ضد باکتری و قارچ و تک یاخته برای زخم پای دیابتی تولید شده است.
داروی "رلتسیمود" از دیگر محصولات تولیدی با پشتیبانی از شتابدهنده است که برای مقابله با باکتری های گرم مثبت و منفی و عفونت های کلیوی تولید شده است.
"تلاوانسین" نیز از دیگر دستاوردهای پژوهشگران این شتابدهنده است. این دارو یک آنتی بیوتیک لیپوگلیکوپپتیدی است که با اتصال به غشاهای باکتریایی، عملکرد غشا را مختل می کند و این برای اولین بار است که برای درمان عفونت حاد باکتریایی پوست و ساختار تایید شده است. این دارو برای بیماران مبتلا به پنومونی باکتریایی وابسته به ونتیلاتور و اکتسابی از بیمارستان و هنگامی که درمان های جایگزین مؤثر نیستند، استفاده می شود.
تولید دانش فنی "بذر واکسن" از دیگر محصولات این مجموعه است. بذر واکسن تا کنون به کشور وارد می شده است.
"بذر واکسن ماساچوست" نیز از دیگر محصولات دانش پایه رونمایی شده در سال قبل است.
منبع:

1400/02/04
21:16:38
0.0 از 5
894
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود