در گفت وگو با بی دانلود اعلام شد:

شرایط اهدای پلاسمای بهبودیافتگان كرونائی

شرایط اهدای پلاسمای بهبودیافتگان كرونائی

بی دانلود: بنا بر اعلام پژوهشگران کشور پلاسمای افرادی که مبتلا به بیماری کووید-19 شدند و بهبود یافته اند، در نجات جان بیماران بدحال کرونائی مؤثر است؛ بدین جهت بهبودیافتگان این بیماری برمبنای شرایطی می توانند پلاسمای خون خودرا برای درمان بیماران مبتلا و همین طور تولید داروهای خاص اهدا کنند.


به گزارش ایسنا، در دهه شصت کشور فرانسه شاخصهای انعقادی خون را جهت استفاده بیماران هموفیلی علاوه بر استفاده خودِ کشورِ فرانسه، به برخی کشورها همچون آلمان، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق، ایران و یونان صادر کرد. این فراورده های خونی که آلوده به ویروس HIV بودند، به بیماران مبتلا به هموفیلی که نیاز دائم به دریافت انواع شاخصهای انعقادی خون دارند، داده شد.
در سال ۱۳۶۶ نخستین مورد از بیماران هموفیلی که بوسیله فراورده های خونی آلوده به بیماری ایدز مبتلا شدند، شناسایی شد. مطابق آمارها تنها در کشور فرانسه ۱۲۵۰ بیمار هموفیلی در اثر تزریق خون آلوده به ویروس HIV به ایدز مبتلا شدند که از میان آنها ۴۰۰ نفر در اثر این بیماری جان باختند و در ایران نیز حداقل ۱۹۳ نفر به سبب خون های آلوده به ایدز مبتلا شدند.
این نمونه ای از تراژدی صادرات و واردات فرآورده های خونی از کشوری به کشور دیگر است. به سبب چنین فجایع انسانی از طرف سازمان بهداشت جهانی سفارش شده است که بمنظور جلوگیری از انتقال بیماریهای بومی موجود در هر منطقه از کره زمین به سایر کشورها، باید داروهای بیولوژیکی مورد نیاز هر کشور بوسیله اهدای پلاسمای مردم همان کشور تولید شود تا از این طریق بیماریهای بومی در بین کشورها جا به جا نشود؛ چونکه در صورت انتقال این بیماریها امکان تبدیل شدن آنها به اپیدمی در سایر کشورها وجود دارد.
در این راستا یکی از شرکت های دانش بنیان حوزه زیست فناوری با سرمایه گذاری مشترک سازمان تامین اجتماعی و شرکت بیوتست آلمان بمنظور تولید فرآورده های دارویی مطمئن مشتق از پلاسما از سال ۱۳۸۲ فعالیت خودرا شروع کرد و از سال ۱۳۸۵ آغاز به جمع آوری پلاسما کرد و تا کنون بیش از ۵۰۰ هزارلیتر پلاسما برای تولید دارو جمع آوری کرده است.
امروزه داروهای فراوانی از پلاسمای انسان تهیه می شود که کاربردهای مهمی در علم پزشکی دارد. "فاکتور ۸"، "فاکتور ۹"، "آلبومین" و "ایمونوگلبولین جی" همچون داروهای مشتق از پلاسمای جمع آوری شده از طرف این شرکت است.
امکان تولید این فرآورده های دارویی به سبب برخورداری از تکنولوژی بالا، تنها در اختیار چند شرکت اروپایی و آمریکایی است و بیشتر کشورهای دنیا این فرآورده ها را وارد می کنند.
تولید داروهایی با منشا پلاسمای انسانی در کشور به این شرح است:
داروی اینتراتکت
این دارو از پلاسمای ایرانی حاوی ۵۰گرم پروتئین پلاسما در هر میلی لیتر (بیش از ۹۶ درصد lgG) تهیه شده است که از آن بعنوان درمان جایگزینی در سندروم های نقص ایمنی اولیه از قبیل فقدان و یا کمبود مادرزادی گاماگلبولین خون، نقص ایمنی متغیر شایع، نقص ایمنی مرکب شدید، سندرم Wiskott Aldrich تجویز می شود.
"میلوما" یا لوسمی لنفوسیتی مزمن توام با کاهش گاماگلبولین خون ثانویه شدید و عفونت های راجعه، کودکان با سندروم نقص سیستم ایمنی اکتسابی مادرزادی و عفونت های راجعه و تنظیم سیستم ایمنی و پیوند آلوژنیک مغز استخوان همچون مواردی است که این دارو برای نیازمندان تجویز می شود.
داروی هپاتکت
این فرآورده حاوی مقدار زیادی از آنتی بادی ضد آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B است که برای پیش گیری از بیماری هپاتیتB در مواردی چون پس از تماس تزریقی (سوزن تزریق یا تصادفی)، تماس غشاء مخاطی (ترشح تصادفی مایع)، تماس جنسی یا تماس خوراکی (استفاده از پیپت) با مواد HBsAg مثبت مثل خون، پلاسما یا سرم، در نوزادان متولد شده از مادران HBsAg مثبت (مادران مبتلا به هپاتیت B)، افراد در معرض خطر با عفونت هپاتیتB تجویز می شود.
تجویز ایمنوگلوبولین هپاتیت B قبل یا همراه واکسن هپاتیت B نه فقط با ایجاد پاسخ ایمنی فعال نسبت به واکسن تداخل ندارد، بلکه دستیابی سریع به سطوح لازم پادتن ضد هپاتیت را سبب خواهد شد.
داروی هموناین
این دارو از پلاسمای ایرانی حاوی کنستانتره فاکتور IX انعقادی به میزان ۵۰۰ واحد بین المللی در هر ویال تولید شده است و از آن برای پیشگیری و درمان خونریزی در هموفیلی نوع B (نقص مادرزادی فاکتورIX) استفاده می شود.
داروی هماکتین
این دارو از پلاسمای ایرانی حاوی کنستانتره فاکتور VIII انعقادی به میزان ۵۰۰ واحد بین المللی در هر ویال در کشور تهیه می شود و از آن برای درمان و پیشگیری خونریزی در کمبود مادرزادی فاکتور VIII (هموفیلی A)، کمبود فاکتور VIII اکتسابی، بیماری فون ویلبراند مصرف می شود.
این داروها از پلاسمای اهدایی افراد داوطلب تهیه شده و در فهرست داروهای حیاتی بیماران خاص درج شده است.
نجات جان بیماران بدحال کرونائی با پلاسما
مطالعات جهانی انجام شده در زمینه درمان بیماران مبتلا به کرونا با روش پلاسما درمانی نشان میدهد خیلی از بیماران کرونائی با این روش از مرگ حتمی نجات پیدا کردند.


در این راستا این شرکت دانش بنیان علاوه بر تولید داروهای مشتق از پلاسمای انسانی، با شیوع ویروس کرونا دراین زمینه مطالعات وسیعی انجام داد و مبادرت به جمع آوری پلاسمای بیماران کرونائی بهبود یافته برای تولید داروی ایمونوگلبولین جی کووید-۱۹ کرد.
دکتر رضا سید حسینی، معاون اجرائی این شرکت دارویی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تولید داروی IVIG در کشور اظهار داشت: این دارو نیز مشتق از پلاسمای انسانی است که با شیوع ویروس کرونا در زمینه جمع آوری پلاسما از افراد اقدام کردیم.


وی با تاکید بر اینکه افراد بهبود یافته کرونائی برای تولید این فرآورده کاندیداهای مناسبی هستند، دراین زمینه توضیح داد: مزیت پلاسمای افراد مبتلا به کووید-۱۹ این است که این افراد آنتی بادی تخصصی ضد ویروس کرونا را دارند؛ بدین جهت پلاسمای این افراد نسبت به IVIG و سایر داروهایی که الان بصورت غیر تخصصی در درمان این بیماران استفاده می شود، می تواند در بهبودی بیماران بدحال کرونائی بستری شده در ICU مؤثر باشد.


بگفته این محقق، پلاسمای بهبودیافتگان کرونائی برای بیماران بد حال که نمی توان آنها را با هیچ یک از روش های درمانی نجات داد، سبب فروکش کردن بیماری و بهبود آنها خواهد شد.
شرایط اهدای پلاسمای مبتلایان به کووید-۱۹
سیدحسینی با اشاره به شرایط اهدای پلاسما از طرف بهبودیافتگان، اشاره کرد: افرادی که مبتلا به بیماری کووید-۱۹ شدند و بهبود یافتند و در سلامت قرار دارند، می توانند پس از ۲۸ روز از مبتلاشدن به این بیماری به مراکز جمع آوری پلاسمای ما مراجعه کنند و در این مراکز با رعایت تمامی پروتکلهای بهداشتی از آنها نمونه خون دریافت می شود و زمانی که شرایط اهدای پلاسما هایپر کووید-۱۹ را دارا باشند، این افراد می توانند پلاسمای خودرا اهدا کنند.


وی افزود: این همان روشی است که در امریکا برای درمان رئیس جمهور وقت این کشور اجرائی شد و در مدت ۳ روز از وضعیت بد بیماری رو به بهبودی رفت.
مدیر اجرائی این شرکت دانش بنیان با تاکید بر اینکه سیکل اهدای پلاسما تنها با حضور چند ماهه ما در مراکز به تنهایی کامل نمی‎ شود؛ تصریح کرد: دراین زمینه تا فرهنگ سازی نشود و مردم استقبال نکنند، فرآیند تولید داروهای مشتق از پلاسما کامل نخواهد شد و به هدف نهایی که تولید دارو است، نخواهیم رسید.
منبع:

1400/02/05
13:28:16
0.0 از 5
898
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود