اولین مریخ نورد چین به نام خدای آتش نام گذاری شد

اولین مریخ نورد چین به نام خدای آتش نام گذاری شد

بی دانلود: نخستین مریخ نورد چین بطور رسمی به نام خدای آتش، ˮژورونگˮ(Zhurong) نام گرفت.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، اولین مریخ نورد چین که سوار بر کاوشگر "تیان ون-۱"(Tianwen-۱) در تاریخ ۲۴ فوریه وارد مدار مریخ شد، مقرر است در ماه مه روی سطح سیاره سرخ فرود بیاید تا به دنبال شواهدی از حیات باشد.
این مریخ نورد حالا به شکل رسمی "ژورونگ" نام گرفته است که نام خدای آتش در اساطیر چین است.
"ژورونگ" در اساطیر چین نام خدای آتش و فرمانروای نیم کره جنوبی است. وی که گاهی "لی"(روح آتش یا فرمانده آتش) هم خوانده شده، همچون ایزدان در ارتباط با اسطوره شناسی پیش از دودمان شین است. وی را گاهی رب النوع عدالت آسمانی هم خوانده اند.
این مریخ نورد ۱.۸۵ متر طول و حدود ۲۴۰ کیلوگرم وزن دارد و طول عمر آن به اندازه سه ماه مریخی طراحی شده است که معادل حدود ۹۲ روز زمینی است.
قسمتی دیگر از برنامه های فضایی چین شامل پرتاب ایستگاه مداری سرنشین دار و فرود آوردن انسان روی کره ماه است.
چین در سال ۲۰۱۹ نخستین کشوری بود که یک کاوشگر فضایی را در نیمه همیشه تاریک ماه فرود آورد و در ماه دسامبر برای نخستین بار از دهه ۱۹۷۰ تاکنون، موفق شد نمونه هایی از سنگ و خاک ماه را به زمین بازگرداند.


سازمان ملی فضایی چین می گوید، نام این مریخ نورد متناسب با نام چینی مریخ یعنی "Huo Xing" به مفهوم ستاره آتش است.
"وو یانهوآ" نایب رییس سازمان ملی فضایی چین به خبرگزاری رسمی "شینهوا" اظهار داشت که این نام دلالت بر شعله ور شدن شعله کاوش سیاره ای چین دارد.
چین کاوشگر "تیان ون-۱" را در تاریخ ۲۳ ژوئیه سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب کرد. این فضاپیما متشکل از یک مدارگرد، یک فرودگر و یک مریخ نورد است که در تاریخ ۲۴ فوریه به مریخ رسید.
نامزد اصلی فرود این کاوشگر مریخی منطقه "یوتوپیا پلانیتیا"(Utopia Planitia) به مفهوم ناکجاآباد است که دشتی پر از صخره است که در سال ۱۹۷۶ فرودگر آمریکایی معروف به "وایکینگ ۲" بر روی آن فرود آمد.
این کاوشگر از راه تصویربرداری چندگانه، داده های تصویری با کیفیت بالا را از منطقه فرود از پیش انتخاب شده به دست آورده است. این کار طبق برنامه ریزی های انجام شده شامل تجزیه و تحلیل توپوگرافی و هواشناسی منطقه فرود است که بعنوان بخشی از آماده سازی برای فرود بر سطح مریخ بین اواسط تا اواخر ماه مه صورت خواهد گرفت.
سازمان ملی فضایی چین می گوید، اهداف مأموریت "تیان ون-۱" و مریخ نورد "ژورونگ" شامل تجزیه و تحلیل و نقشه برداری از سطح مریخ و توزیع مواد و سطح شناسی مریخ، جستجوی یخ آب و مطالعه اقلیم و محیط سطح مریخ است.
مأموریت "تیان ون-۱" نخستین قدم چین در اکتشاف سیاره ای مستقل منظومه شمسی است که هدف تکمیل مدارگردی، فرود و کاوش در یک مأموریت را در سر می پروراند.
چین بعد از اتحاد جماهیر شوروی سابق و ایالات متحده سومین کشوری خواهد بود که یک مریخ نورد رباتیک را در مریخ فرود می آورد.
منبع:

1400/02/06
22:25:27
0.0 از 5
1158
تگهای خبر: رباتیك , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود