گیاهی كه احیانا می تواند سرطان تخمدان را درمان كند

گیاهی كه احیانا می تواند سرطان تخمدان را درمان كند

بی دانلود: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که شاید گیاهی که برای درمان مالاریا به کار می رود، در درمان سرطان تخمدان نیز موثر باشد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، بررسی جدید پژوهشگران "مرکز سرطان دانشگاه کنتاکی مارکی"(University of Kentucky Markey Cancer) آمریکا نشان میدهد که گیاه موسوم به "گندواش" (Artemisia annua) که به خاطر ترکیبات ضد مالاریای موجود در آن مورد استفاده قرار می گیرد، برای درمان سرطان تخمدان نیز امیدوارکننده است.
این پژوهش نشان میدهد که "Artesunate"، دارویی که با بهره گیری از گندواش ایجاد می شود، سلول های سرطانی تخمدان را در چندین مدل پیش بالینی سرطان تخمدان از بین برده است.
گزارش ها حاکی از این هستند که ۲/۳ درصد مرگ و میرهای ناشی از سرطان در سال ۲۰۲۱، در اثر مبتلاشدن به سرطان تخمدان بوده اند. روش استاندارد درمان برای سرطان پیشرفته تخمدان که از سال ۲۰۰۳ تغییر نکرده، استفاده از دو عامل شیمی درمانی است؛ "کربوپلاتین"(Carboplatin) و "پاکلی تاکسل"(Paclitaxel).
پژوهشگران در این پروژه دریافتند که Artesunate، هم به تنهایی و هم در ترکیب با کربوپلاتین و پاکلی تاکسل، فعالیت ضد سرطانی دارد و می تواند از پیشرفت بالینی این راهبرد حمایت کند.
"جیل کولسار"(Jill Kolesar)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: Artesunate، از نظر سنتی بعنوان یک داروی ضد مالاریا مورد استفاده قرار می گیرد اما شواهد موجود، فعالیت ضد سرطانی آنرا نشان میدهد. این شواهد، از ورود آن به مراحل بالینی پشتیبانی می کنند و ما امیدواریم که نتایج مثبتی برای بیماران مبتلا به سرطان تخمدان داشته باشند.
کنتاکی هم اکنون تنها ایالتی است که مقدار قابل توجهی از گیاه گندواش در آن رشد می کند. روند رشد این گیاه مانند توتون و تنباکو است و شاید بتواند محصولی برای تامین درآمد کشاورزان این منطقه باشد.
این پژوهش، در مجله "Diagnostics" به چاپ رسید.
منبع:

1400/02/08
11:46:40
0.0 از 5
882
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود